Gruodžio 11 d. įvyko nuotolinis Higienos instituto inicijuotas nuotolinis seminaras, kuriame aptartas programos „Neįtikėtini metai“ (Programa) įgyvendinimas.

Tai baigiamasis šių kalendorinių metų renginys, subūręs draugėn Programos bendruomenę: koordinatorius – Higienos instituto specialistus ir projekto vykdytojus – visuomenės sveikatos biurų specialistus ir projekto grupių vadovus.

Renginio tikslas – pristatyti mokymų konsultantų veiklą, Programos veiksmingumo vertinimą, norvegų patirtį ir aptarti kitus projekto dalyviams kylančius aktualius klausimus.

Susirinkusiuosius pasveikino Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro vadovė dr. Rolanda Valintėlienė. R. Valintėlienė išsakė jaučianti dėkingumą dėl gausiai į nuotolinį seminarą susirinkusios projekto bendruomenės, džiaugsmą dėl bendruomenės pasipildymo naujais nariais ir tikėjimą, kad greitu laiku visi galės susitikti ir gyvai.

Pirmąjį seminaro pranešimą skaitė Higienos instituto Psichikos sveikatos centro specialistė Dovilė Vervečkienė. Ji supažindino renginio dalyvius su šiuo metu Higienos instituto aktyviai vykdomomis kitomis į psichikos sveikatos stiprinimą orientuotomis iniciatyvomis. Pranešimo dėmesio centre – strategijų, mažinančių psichikos sutrikimų turinčių asmenų ir jų artimųjų jaučiamą stigmą, diegimas. Kaip teigė pranešėja, iš pažiūros skirtingos programa „Neįtikėtini metai“ ir iniciatyva „Žvelk giliau“ gali turėti bendrų sąlyčio taškų, nes tėvų grupių vadovai savo praktikoje gali susidurti su iššūkiais, kurdami saugią ir priimančią erdvę tėvams, paliestiems tėvystės iššūkių, savo vaikų patiriamų elgesio ir emocinių sunkumų.

Antruoju seminaro pranešimu, skaitytu Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro Visuomenės sveikatos tyrimų skyriaus vadovės dr. Virginijos Kanapeckienės, pristatyti Programos pritaikymo ir įgyvendinimo Lietuvoje vertinimo rezultatai. Šis vertinimas – tai viena iš projekto „Lietuvoje įgyvendinamų visuomenės sveikatos programų vertinimo gebėjimų stiprinimas per Norvegijos ir Lietuvos bendradarbiavimą“ veiklų. Pranešime pristatyti rezultatai, gauti apklausus tiek grupėse dalyvaujančius tėvus, tiek grupės vadovus, parodė programos naudą, veiksmingumą ir sulaukė seminaro dalyvių susidomėjimo.

Susipažinę su Programos vertinimo rezultatais, seminaro dalyviai turėjo progą išgirsti Programos mokymų konsultančių Vilmos Judenienės, Ritos Bagdonaitės ir Indrės Steponavičiūtės-Kupčinskės pranešimą apie mokymo konsultantų veiklą. Pranešimo tikslas – pristatyti mokymų konsultantų veiklos principus ir naujas galimybes grupių vadovams gauti individualią mokymų konsultantų metodinę pagalbą stiprinant savo, kaip grupės vadovų, įgūdžius.

Kviestinis pranešėjas UiT Norvegijos Arkties universiteto Šiaurės regioninio vaikų ir paauglių psichikos sveikatos centro (RKBU – North) atstovas Oddbjørn’as Løndal’is pasidalijo ilgamete Norvegijos patirtimi, diegiant ir užtikrinant ne tik pačios Programos, bet ir jos pagrindu kurtų giminingų programų, skirtų tėvams ir mokytojams tęstinumą savoje šalyje. Po pranešimo seminaro dalyviai turėjo galimybę užduoti jiems rūpimus klausimus lektoriui, aptarti situacijas, tiesiogiai susijusias su grupių vadovų veikla tiek Lietuvoje, tiek Norvegijoje.

Seminaras baigtas diskusija apie Programos dalyvių šių metų patirties refleksijas ir džiugių patirčių, vedant tėvams grupinius užsiėmimus, pasidalijimu. Grupių vadovės ypač akcentavo lietuviškos knygos „Neįtikėtini metai. Problemų sprendimo vadovas 3–8 metų vaikų tėvams“ ir į lietuvių kalbą išverstos vaizdo medžiagos naudą.

Dar kartą nuoširdžiai dėkojame visiems seminaro dalyviams – projekto „Neįtikėtini metai“ bendruomenės nariams. Ir linkėdami jaukių artėjančių žiemos švenčių tariame – iki susitikimo kitais metais!

Skaityti pranešimai

Kodėl kalbėti apie psichikos sveikatos sunkumus būna sunku: „Žvelk giliau“. Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos perspektyva (atsiųsti)
Dovilė Vervečkienė, Higienos institutas

Programos „Neįtikėtini metai“ pritaikymo ir įgyvendinimo Lietuvoje vertinimo rezultatai (atsiųsti)
dr. Virginija Kanapeckienė, Higienos institutas

Mokymo konsultantų veikla
Vilma Judenienė, Rita Bagdonaitė, Indrė Steponavičiūtė-Kupčinskė, programos „Neįtikėtini metai“ mokymų konsultantės

Norvegijos patirtis įgyvendinant programą „Neįtikėtini metai“ (atsiųsti)
Oddbjørn Løndal, UiT Norvegijos Arkties universiteto Šiaurės regioninis vaikų ir paauglių psichikos sveikatos centras (RKBU – North)